Yorki są znane na całym świecie, szczególnie w ostatniej dekadzie. Wielu ludzi je uwielbia i chętnie bierze je do domów. Jednak york ma dużo więcej niż tylko atrakcyjny wygląd. Jest to rasa teriera, która może być bardzo energiczna i zabawna. Poza tym jest inteligentna, lojalna, przywiązana do swoich właścicieli i chętnie się uczy nowych rzeczy. Yorki często bywają żywiołowe i reagują na bodźce otoczenia, dlatego należy im się odpowiednia interakcja społeczna oraz regularne ćwiczenia fizyczne, aby utrzymać ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprawdź w naszym artykule, co jeszcze należy wiedzieć na temat tej rasy!
Jak wygląda Yorkshire terrier?
Yorki są małymi, zwinnymi psami o energicznej naturze. Prawdziwy york jest rasą psów uznawaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), zazwyczaj mając maksymalną wysokość 25 cm i ważąc około 2-3 kg. Niestety, na portalach aukcyjnych można natrafić na małe yorki, tzw. miniaturki, które są skutkiem pseudohodowli. Psiaki te pochodzą z kojarzenia najmniejszych i najsłabszych osobników, co powoduje obciążenie genetyczne lub skarłowaciałość. Dzieje się tak po to, aby psy były jak najmniejsze, co stwarza większą szansa, że zostaną sprzedane jako miniaturki. Niestety taka moda na miniaturowe psy bardzo często prowadzi do kupienia psa obciążonego genetycznie. Miłośnicy psów powinni bezwzględnie unikać tego typu transakcji oraz dbać o to, aby ich pupile były w pełni zdrowe i rosły wedle wymagań FCI.
Yorki długowłose to niezwykła rasa psów, która szczególnie ceni sobie dbałość o sierść. Wygląd włosa można określić jako prosty i gładki, a zarazem puszysty i miękki. Sierść sięga bardzo daleko – u psów wystawowych aż do ziemi. Występują dwie podstawowe odmiany yorka: płowa z odcieniami niebieskiego i czarno-złota. U tej drugiej odmiany, wzorzec precyzyjnie określa kolor płowo-złoty umaszczenia na całym ciele, oprócz potylicy i nasady ogona, które mają odcień płowo-niebieski bez intensywnego podpalania. Czarne yorki to mit stworzony celowo w celach marketingowych.
Yorkshire terrier – charakter i wychowanie
Yorkshire terrier to jeden z rodzajów terierów. Rasa ta wbrew swojemu salonowemu wyglądowi cechuje się brawurą, pewnością siebie i zadziornością. Szybko udowodnią one swoje zdanie, jeżeli mają okazję spotkać się z większymi zwierzętami – chociaż nie są w stanie walczyć za bardzo skutecznie.
Aktywność jest cechą charakterystyczną tej rasy – biegacze pewnie raczej nie powinni planować wspólnych ćwiczeń ze swoimi yorkami, ale długie spacery i poszukiwanie nowych miejsc do eksploracji to coś, co podoba się tym psiakom. Instynkt myśliwski tego gatunku czasem daje o sobie znać nawet mimo braku jego silnego postrzegania – bywa, że psy te bezbłędnie polują na myszy! Przed adopcją yorka trzeba mieć świadomość faktu, że ten rodzaj psów może preferować samotność i nie każdy bardzo lubi inne domowe pupile.
Yorkshire terrier to bardzo inteligentna rasa psów, które są w stanie przyswoić wiedzę bardzo szybko. Z odpowiednim treningiem mogą nauczyć się wielu sztuczek, jednak najważniejsze jest wychowanie i uczynienie go posłusznym. Yorki mają silne charaktery i tendencje do robienia tego, co chcą. Łatwo więc o sytuację, gdy pies zaczyna być bardziej panem domu niż członkiem rodziny. Dlatego ważne jest, aby pokazać im swoje granice i ich przestrzegać, bez pośpiechu i z cierpliwością. Nie powinno się także puszczać ich luzem bez smyczy – podczas długich wycieczek do lasu warto zaopatrzyć się w linkę. Mimo że Yorkshire terrier to małe psy, ich instynkty myśliwskie są silne, dlatego należy mieć na uwadze ograniczone zaufanie wobec innych osób i zwierząt.
Yorkshire terrier – długość życia i zdrowie
Yorkshire terriery pochodzące z dobrych hodowli, które nie są obciążone chorobami genetycznymi i miały odpowiednie warunki w szczenięctwie, są uważane za bardzo zdrowe i długowieczne psy. Czasem żyją one w doskonałym stanie zdrowia nawet 15 lat.
Są silne i wytrzymałe, ale ze względu na brak podszerstka mogą mieć trudności z tolerowaniem dużych skoków temperatury. Zimą warto więc rozważyć kupno specjalnego ubranka dla yorka.
Chociaż yorki słyną ze swojej odporności i mają ogólnie dobre zdrowie, można jednak spotkać się również ze schorzeniami typowymi dla tej rasy – takimi jak odkładanie się dużej ilości kamienia nazębnego, co może doprowadzić do rozchwiania się zębów.
Miniaturowe yorki z pseudohodowli (tak zwane 'miniyorki’) często mają problemy zdrowotne – najczęstsze choroby obejmują układ kostny, serce oraz drogi oddechowe. Niestety miniaturki żyją dużo krócej niż psy pochodzące z renomowanych hodowli.
York – pielęgnacja i żywienie
Pielęgnacja yorka jest szczególnie ważna ze względu na jego jedwabisty, gęsty i długi włos. Długą szatę należy regularnie przycinać, zaś jeśli pies ma być prezentowany na wystawach, konieczne jest utworzenie charakterystycznej kitki na kufie. Większość psów lepiej czuje się w krótkich fryzurach.
Żywienie powinno być dostosowane do potrzeb pupila oraz określonego przez weterynarza stanu zdrowia. Najlepsze efekty daje dieta BARF, bogata w mięso i suplementowana składnikami odżywczymi. Yorki szybko chudną, więc karmienie ich małymi porcjami po kilka razy dziennie będzie optymalne.
Szczeniaki yorki – w jakiej hodowli ich szukać?
Kupowanie psa rasy york z pseudohodowli jest niebezpieczne i nie daje gwarancji, że otrzymany pupil będzie zdrowy i ma w sobie wszystkie cechy tej rasy. Dlatego należy zawsze szukać hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) lub polecanych przez doświadczonych miłośników rasy.
Hodowcy pod egidą ZKwP muszą spełniać określone standardy – od sterylizacji psów hodowlanych do ustalania cen. Ponadto rodowód FCI gwarantuje, że pupile pochodzą od rodziców charakterystycznych dla danej rasy, co oznacza, że mają one takie same cechy genetyczne. Niestety wybór pseudohodowcy może skończyć się problemami ze zdrowiem i charakterem naszego pupila oraz dużymi kosztami leczenia czy utrzymania naszej czworonożnej rodziny.
→→→ Czytaj też: Terier myśliwski.
Yorkshire terrier – cena
Posiadanie rasowego Yorkshire Terriera z certyfikatem FCI może być bardzo kosztowne – takie psiaki kosztują od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Niemniej jednak, adopcja nierasowego szczeniaka ze schroniska, gdzie czeka wiele yorków bez rodowodu jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wspieranie pseudohodowli.