Terier walijski – wygląd, charakter, cena

2 min czytania

terrier walijski

Terier walijski jest pieskiem o zwartej budowie ciała i kręconej sierści. Jest bardzo aktywny, inteligentny oraz szybko przyswaja nowe rzeczy, ale wymaga stałości w postępowaniu. Doskonale nada się jako towarzysz rodziny, ponieważ zawsze chciałby się bawić i generalnie ma dobre zdrowie. Popularność tego gatunku psów w naszym kraju nadal pozostaje niska, jednak miłośnicy tych pupili doceniają ich pełne energii usposobienie i inteligencję. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tej rasy!

Terier walijski – wygląd

Terier walijski to pies średniej wielkości, o zwartej budowie i silnym kośćcu. Szerokość przedpiersia waha się między 28 a 36 centymetrów, a wysokość w kłębie nie przekracza 39 centymetrów. Ważą one około dziesięciu kilogramów.

Ich sierść jest twarda i dosyć gęsta, z obfitym podszerstkiem, który ma doskonałe izolacyjne właściwości. Psy te mogą mieć maść czarną podpalaną lub szaro-czarną podpalaną, a samice zwykle są ciemniejsze od samców. Szczeniaki rodzą się czarne, ale po pewnym czasie zyskują pożądany kolor. We wzorcu rasy nie ma mowy o terierze walijskim w umaszczeniu białym.

Terier walijski – charakter

Terier walijski to jeden z rodzajów terierów. Charakteryzuje się bardzo energicznym i przyjaznym usposobieniem. Jego wytrzymałość i zapotrzebowanie na aktywność fizyczną sprawiają, że jest on doskonałym towarzyszem dla tych, którzy lubią aktywne spędzanie czasu.

Terier walijski jest bardzo inteligentny i bystry, dzięki czemu uczy się sztuczek i poleceń bardzo szybko. Odznacza się on również tym, że dobrze dogaduje się z dziećmi, ale też potrafi wyraźnie stawiać granice, gdy maluch jest zbyt natarczywy.

Jego relacje z innymi zwierzakami są poprawne bez agresji czy dominacji. Należy jednak pamiętać, że teriery walijskie są uparte i znane z silnego charakteru, dlatego też wymagają one konsekwencji w procesie szkolenia i nie powinny być przygarnięte przez osoby niedoświadczone.

Sprawdź też, jakie usposobienie ma Yorkshire terrier!

Welsh terrier – zdrowie

Teriery walijskie są popularnymi psami, które charakteryzują się wysoką odpornością i dobrym zdrowiem. Ich silna budowa i gęsty podszerstek pozwala im poradzić sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Średni czas ich życia sięga nawet 15 lat, a jeżeli szczęśliwie unikają starczych chorób, te psy są aktywne i radosne praktycznie do ostatnich dni swojego życia. W przeciwieństwie do rasy Airedale, terier walijski jest psem, którego zachowanie zbliżone jest do młodych zwierzaków nawet w podeszłym wieku.

Terier walijski – pielęgnacja

Walijski terier jest psem o bardzo gęstej sierści z bujnym podszerstkiem, dlatego strzyżenie i trymowanie są absolutnie niezbędnymi elementami pielęgnacji tej rasy.

Chociaż psiaki te nie linieją, to wciąż zrzucają martwe włosy, więc ważne jest odpowiednie czesanie. Jeśli się do tego zastosujemy, obecność sierści w domu nie będzie aż tak uciążliwa.

Żywienie walijskich terierów niewiele różni się od żywienia innych psów tych rozmiarów. Zaleca się stosowanie wysokiej jakości karm bezzbożowych lub diety BARF, a także dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Terier walijski – cena

Szczeniaki teriera walijskiego, wywodzące się z hodowli FCI, są drogą inwestycją. Ich cena może wynosić od 2 500 do nawet 3 500 złotych i jest ustalana indywidualnie przez hodowcę. Natomiast starsze osobniki tej rasy można kupić już za około tysiąc złotych.

Najczęściej rasowe szczeniaki oferowane po bardzo niskich cenach to osobniki pochodzące z pseudohodowli. Dlatego warto dokładnie sprawdzać pochodzenie szczeniaka i informacje o hodowcy, aby uniknąć nieuczciwej transakcji.