Terier tybetański

2 min czytania

terrier tybetański

Terier tybetański to prawdziwa gratka dla wielbicieli psów. Ten słynący z niezwykłej energii piesek jest łatwy do przyswojenia i szybko się uczy. Nie bez powodu jest on częstym wyborem hodowców, którzy chcą poszerzyć swoje stado. Jego dobre zdrowie sprawia, że doskonale odnajduje się w treningach agility oraz innych aktywności fizycznych, a także świetnie sprawdza się jako pies do towarzystwa. Poznaj jego charakterystykę, czytając nasz artykuł!

Podstawowe informacje o terierze tybetańskim

Terier tybetański jest niewielkim i uroczym czworonogiem. Jego wysokość w kłębie wynosi od 36 do 41 cm, chociaż suki są zazwyczaj odrobinę mniejsze. Psy tybetańskie ważą pomiędzy 8 a 14 kilogramów, a ich sierść jest dwuwarstwowa – zewnętrzna warstwa składa się z długiego, prostego lub falistego włosa okrywowego, podczas gdy wewnętrzny podszerstek jest delikatny i wełnisty. Psy tybetańskie mają różne maści: białe, kremowe, złociste, szare, dymne i czarne. Czasem też spotkać można trójkolorowe egzemplarze.

Przywiązanie do właściciela oraz łagodność charakteru sprawiają, że psy te stanowią doskonałe towarzystwo – są inteligentne, odważne, lojalne oraz chętne do zabawy. Jednocześnie zachowują ostrożność wobec obcych i potrafią być czujni. Tybetański terier może żyć 12-15 lat.

Tybetański terier – charakter

Terier tybetański to niewielkie, ale bardzo charakterne i dominujące stworzenie. Przyciąga ono uwagę swoją osobowością, jednak domownicy bez doświadczenia w opiece nad zwierzętami mogą mieć problemy z jego prawidłowym wychowaniem. Psy te są inteligentne, dlatego szkolenie musi być oparte na pozytywnych wzmocnieniach, żeby pies widział sens wykonywanych ćwiczeń.

Teriery tybetańskie szybko się uczą, a przy tym mają duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną.  Muszą one sporo czasu poświęcać na grzebanie i długie spacery ze swoim opiekunem. Wbrew temu co można myśleć, pieski tej rasy bardzo pragną bliskości i okazywanie im miłości z pewnością da pozytywne rezultaty podczas procesu wychowawczego!

Sprawdź też, jaki charakter ma terier myśliwski!

Piesek tybetański – zdrowie

Terier tybetański jest uznawany za jedną z najbardziej odpornych ras psów. Charakteryzuje się on niskim ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych, ale czasami mogą pojawić się problemy z siatkówką.

Te psy bardzo dobrze radzą sobie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Z tego powodu często służą one jako towarzysze dla osób starszych lub dla rodzin mieszkających w regionach o skrajnej pogodzie. Konieczne jest jednak zapewnienie im odpowiedniej i starannej diety, gdyż łatwo przekarmić tego typu pieski. 

Tybetański terier – pielęgnacja

Teriery tybetańskie mają gładką, zwartą i długą sierść, dlatego potrzebują regularnej pielęgnacji. Rozczesanie sierści jest szczególnie ważne, bo inaczej może się bardzo kołtunić. Do tego czasem należy także kąpać psa tej rasy. Warto dobrać odpowiedni szampon i odżywkę dopasowane do potrzeb sierści. Niektórzy opiekunowie decydują się na regularne odwiedzanie groomera, aby skorzystać z jego profesjonalnych usług. Tak czy inaczej, trzeba wliczyć koszty pielęgnacji teriera tybetańskiego w domowy budżet.

Piesek tybetański – hodowla rasy psa

W Polsce Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) zarejestrował wiele hodowli teriera tybetańskiego, dlatego też bez problemu można znaleźć szczeniaka odpowiedniego dla siebie.

Przy wyborze psa tej rasy ważne jest, aby miał on metrykę FCI – Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Niestety, rasa ta również stała się celem oszustów i pseudohodowców, którzy celują w niskim poziomem cen oraz braku informacji o hodowli i jej przynależności do Związku Kynologicznego w Polsce. Uważaj na takich ludzi, ponieważ ich działania mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Terier tybetański – cena 

Terier tybetański z rodowodem FCI to spory wydatek, który może sięgać nawet pięciu tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od wielu czynników – doświadczenia hodowcy, przodków szczeniaka, stopnia jego dopasowania do standardów rasy oraz wieku. W profesjonalnych hodowlach pieski są zaszczepione i odrobaczone, przechodzą też dokładne badania weterynaryjne (genetyczne i inne), a także są prawidłowo żywione i socjalizowane. Poznaj także inne rodzaje terierów!