Terier irlandzki – wygląd, charakter, cena

2 min czytania

terier irlandzki

Terier irlandzki to pies o średnich rozmiarach, z wielkimi pokładami energii i aktywności. Niegdyś nazywany „czerwonym diabłem”, obecnie jest przede wszystkim psem inteligentnym i odważnym. Wychowany i dobrze zaopiekowany, może być bardzo lojalnym intelektualnym partnerem dla swojego opiekuna. Jednak, gdy pozostawiony sam sobie i niewłaściwie zaspokajany, może stać się trudny do kontroli i nadpobudliwy. By w pełni cieszyć się towarzystwem teriera irlandzkiego, istotne jest zapewnienie mu intensywnego treningu fizycznego oraz mentalnego. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wymagania tej rasy!

Terier irlandzki – wzorzec rasy

Terier irlandzki to zgrabny, średniej wielkości pies o wytrzymałej, zwartej budowie. Cechuje go wygląd typowy dla większości rodzajów terrierów. Jego wysokość w kłębie, według akceptowanego przez FCI wzorca, powinna mieścić się między 46 a 52 centymetrów dla psów oraz 45-48 cm dla suk. W praktyce jednak można spotkać zarówno większe, jak i mniejsze teriery irlandzkie – suki mogą ważyć nawet do 17 kilogramów, a psy od 13 do nawet 20 kilogramów. Charakterystyczną cechą psa jest także długa i smukła głowa z prostym profilem. Uszy są niewielkie i trójkątne, zagięte u nasady.

Szata teriera irlandzkiego składa się z dwóch warstw – szorstkiego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Jego sierść dobrze przylega do ciała, a włos na łapach i kufie jest nieco dłuższy. Umaszczenia akceptowalne to rudopszeniczne, pszeniczne, a także rude. Ponadto dopuszczalna jest mała biała plamka na piersi. Szata tego teriera może być poddawana strzyżeniu lub pozostawiona naturalnie – zależy to od indywidualnych preferencji właściciela.

Charakter teriera irlandzkiego

Terier irlandzki od zamierzchłych czasów jest bardzo popularnym psem w swojej ojczyźnie. Niegdyś uważano go nawet za diabelskiego, dzięki czemu pozostało mu przykre określenie „rudy diabeł”. Na szczęście współczesne osobniki tej rasy niewiele już mają wspólnego z ich przodkami – są pełne życzliwości i łagodności.

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu takiego psa należy pamiętać, że teriery cechuje silny charakter i indywidualizm. Są one bystre i kochające ruch, dlatego taki pies powinien mieć możliwość aktywnego spędzania czasu. Zaniedbania mogą skutkować frustracją, co przekłada się na destrukcyjne zachowania.

Terier irlandzki – szkolenie

Terier irlandzki to pies o wyjątkowo dużej inteligencji, który doskonale sprawdzi się nie tylko jako pies myśliwski, ale również jako uczestnik psich sportów – agility, obedience, frisbee czy tańca z psem. W podobnych dziedzinach sprawdzi się np. parson russell terrier.

Charakter irlandzkiego teriera stanowi pewne wyzwanie dla właścicieli, gdyż jest zwierzakiem bardzo indywidualistycznym i szybko się nudzi. Aby uniknąć problemów związanych z brakiem posłuszeństwa teriera irlandzkiego trzeba być cierpliwym i konsekwentnym, przy czym warto stosować metody pozytywne.

Istotna jest także socjalizacja od pierwszych dni życia pupila – dobrze jest spotkać go z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Należy też mieć na uwadze skłonności do prowokowania innych psów i walki. Teriery irlandzkie cechuje odwaga i determinacja liczniejszych ras obronnych.

Terier irlandzki – zdrowie

Hodowla terierów irlandzkich odniosła ogromny sukces i obecnie uważana jest za jedną z najzdrowszych ras psów. Niegdyś psy te cierpiały na choroby genetyczne takie, jak rogowacenie opuszek palców i cystynurię wywołującą kamienie moczowe.

Dziś wszystkie te schorzenia są bardzo rzadko spotykane u terierów irlandzkich pochodzących z dobrych hodowli w Polsce, które są oficjalnie zarejestrowane przez ZKwP.

Terier irlandzki – pielęgnacja

Pielęgnacja teriera irlandzkiego wymaga regularnego trymowania, które można wykonać samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego groomera. Trymowanie powinno odbywać się mniej więcej co 3-4 miesiące, gdyż dzięki temu martwa sierść nie będzie blokowała wzrostu nowej.

Raz w tygodniu warto także dokładnie wyczesać zwierzaka szerokim grzebieniem, co pozytywnie wpłynie na jego ukrwienie skóry i ostateczny wygląd szaty. Warto także pamiętać, że teriery te nie linieją, a regularna pielęgnacja pozytywnie wpłynie na ich zdrowy i piękny wygląd.

Terier irlandzki – cena

Jeśli poszukujesz szczeniaka rasy terier irlandzki, musisz mieć świadomość, że cena za takiego pupila jest relatywnie wysoka. W dużej mierze determinuje ją pochodzenie oraz poziom doboru rodowodowego pupila, a także renoma hodowli. Cenę za szczeniaka określa indywidualnie każdy hodowca, często zależy ona od tego, czy dany szczeniak stanowi doskonałą kopię wzorca rasy. Oznacza to, że możesz spotkać się zarówno z ofertami na 3 500 PLN, ale i również powyżej tej wartości.