Grupa terierów według FCI obejmuje szereg starych i zróżnicowanych psów. Pochodzenie tych ras sięga starożytnych czasów, co czyni je wyjątkowymi i wyróżnia spośród innych grup. Teriery są jedynymi psami, którym udzielono obecnie międzynarodowej akceptacji na poziomie FCI i mogą być uznawane jako oficjalna nazwa grupy w przypadku innych ras. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie rasy wchodzą w skład tej grupy psów!
Jakie są teriery?
Teriery to bardzo popularna rasa psów, która wywodzi się od łacińskiego słowa „terra” – oznaczającego ziemię. W przeszłości te psy były wykorzystywane do pilnowania domostw, stróżowania i tępienia dzikich zwierząt, a także walk psów. Charakteryzuje je silny instynkt łowiecki i potrzeba nowych przygód. Mają one tendencję do ucieczek i włóczęgostwa, dlatego ważne jest regularne ćwiczenie ich poprawnego zachowania już od szczeniaka.
Teriery cechują się dużym zapałem oraz zdrowiem. Mogą one aktywnie spędzać czas na wiele różnych sposobów – od spacerów po polowanie ze swoim opiekunem czy tropienie zapachów. Niewielki rozmiar niektórych terierów takich jak York nie powinien zmylić, ponieważ mają one tak samo duże potrzeby co inne duże rasy terierów, np. welsh terrier.
Dla kogo teriery?
Zalety terierów:
- mają dobre zdrowie i odporność,
- są wesołe i żywe,
- chętnie współpracują z ludźmi.
Wady terierów:
- są hałaśliwe,
- wykazują zrywność na spacerach oraz chęć ucieczek.
Teriery – pochodzenie
Teriery są uważane za bardzo starą grupę psów, o czym świadczą pierwsze wzmianki na ich temat z 1486 roku, kiedy to powstała angielska księga o polowaniach. W XVII wieku zaczęto już dzielić teriery ze względu na rodzaj sierści – gładkowłose i szorstkowłose.
Historia terierów sprowadza się do Wielkiej Brytanii, gdzie każdy region posiada swoje odmiany tych psów. Początkowe procesy selekcji były naturalne i polegały na mieszaniu lokalnych ras kundelków ze Szkocji, Anglii, Irlandii oraz Walii. Z czasem czynnik ludzki stał się coraz ważniejszy przy tworzeniu tych psów i skupiano się na usprawnieniu ich użytkowości do polowań oraz specjalizacji ich talentów do indywidualnych celów. W związku z tym aspekt wizualny terierów nie jest już tak istotny i możemy spotkać bardzo zróżnicowane pod względem budowy, rozmiarów oraz umaszczenia psy tej rasy.
Teriery – rodzaje
Grupa psów składa się z 33 ras, z czego 26 to teriery brytyjskie. Do tego można dodać japońskiego terriera, australijski silky terier, amerykańskiego staffordshire teriera, australijskiego teriera, czeskiego teriera oraz teriera brazylijskiego i niemieckiego myśliwskiego.
Wszystkie one charakteryzują się specyficznym umaszczeniem, budową ciała oraz temperamentem – od aktywnych i energicznych do spokojnych i wyrozumiałych. Wybór odpowiedniej rasy powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb domowników. Każdy z tych pięknych psów jest w stanie stać się najlepszym przyjacielem człowieka.
Rasy psów teriery (spis alfabetyczny)
Wśród terierów dużych i średnich wyróżniamy:
- Airdale terrier,
- Bedlington terrier,
- Border terrier,
- Foksterier krótkowłosy,
- Foksterier szorstkowłosy,
- Irish soft coated wheaten terrier,
- Kerry blue terrier,
- Lakeland terrier,
- Manchester terrier,
- Niemiecki terrier myśliwski,
- Parson Russell terrier,
- Terier irlandzki.
- Terier walijski.
Teriery małe to:
- Cairn terrier,
- Dandie dinmont terrier,
- Jack Russell terrier,
- Norfolk terrier,
- Sealyham terrier,
- Skye terrier,
- Terier czeski,
- Terier szkocki,
- West highland terrier.
Sekcja terierów bull zalicza:
- American staffordshire terrier,
- Bulterier,
- Staffordshire bull terrier.
Ostatnia grupa to toy terriery, w której wyróżniamy:
- Australian silky terrier,
- Yorkshire terrier.