Parson Russell Terrier – charakter, wygląd i cena

2 min czytania

parson russel terrier

Parson russell terrier to niewielka, ale zarazem bardzo energiczna i odważna rasa psów myśliwskich, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Małe rozmiary tej rasy mogą nieco mylić – jej prawdziwa moc tkwi wewnątrz. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie wymagania mają psy tej rasy i ile kosztują szczenięta!

Parson russell terrier – wzorzec rasy

Parson russell terrier to pies o typowym wyglądzie dla wielu rodzajów terrierów. Jego wzrost wynosi średnio około 36 cm u samców i 33 cm u suk, natomiast masa ciała ok. 7 kg. Charakterystyczne cechy to kwadratowa sylwetka i mocny grzbiet oraz prosty, silny ogon.

Pies ten charakteryzuje się zwinnością i bystrością, które czynią go bardzo uroczym i przyjaznym pupilem. Dziś jest on coraz częściej hodowany na całym świecie, co jest zasługą jego wielu pozytywnych cech. Należy także podkreślić, że parson russell terrier niewiele różni się od popularnego jack russell terrier. Główne różnice to nieco inna sylwetka oraz jest odrobinę wyższy wzrost od swojego bliźniaka.

Parson russell terrier jest psem, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją twardą, gęstą sierść. Odmiana szorstkowłosa o włosach odstających przed trymowaniem i przylegających po nim jest bardzo często spotykana.

Umaszczenie składa się z białych włosów oraz łat o cytrynowej lub czarnej barwie, ale nie powinny one przeważać nad kolorem białym – zazwyczaj obejmują tylko głowę i ogon. Psy tej rasy mają duże potrzeby związane z ćwiczeniami fizycznymi i byciem psem towarzyszącym.

Charakter parson russell terriera

Parson russell terrier to pies, który cechuje się żywiołowością i pewnością siebie. Przy tym jego energia może powodować problemy z koncentracją, ale dzięki odpowiedniemu wychowaniu można ją opanować. Jest to inteligentny czworonóg, a systematyczne szkolenie pozwala na osiągnięcie niesamowitych rezultatów.

Pies ten jest ciekawski i uparty, wobec tego potrzebuje odpowiedniego przywódcy, który będzie zdolny wyznaczyć mu granice. Parsony uczą się bardzo szybko i można rozładować ich energię na wiele sposobów, np. poprzez aktywność fizyczną czy zabawy razem z właścicielem.

Mimo że nadmiar energii może być trudny do opanowania, parson ustępuje po odpowiedniej motywacji i staje się doskonałym towarzyszem oraz sportowcem. Chętnie bierze udział w sportach takich jak obedience lub agility.

Parson russell terrier – zdrowie

Parson Russell terrier jest rasą psów, która jest niestety bardzo podatna na wiele chorób. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest nużliwość mięśni, której objawy zwykle pojawiają się już u młodych szczeniąt w 7. tygodniu życia. W tym celu weterynarz przepisuje sterydy, aby pomóc w leczeniu objawów tego schorzenia.

Należy także wspomnieć o częstych problemach z rzepkami u parson russell terriera, a także o wrodzonej skłonności do infekcji i chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra. Dlatego ważne jest regularne badanie wzroku tego psa oraz dbanie o skórę – szanujmy je poprzez codzienną higienę i ochronę przed grzybami i rogowaceniem skóry.

PRT – podstawowe zasady pielęgnacji i żywienia

Jeśli chcesz, aby twój parson russell terrier czuł się zdrowo i wyglądał świetnie, ważne jest, aby dostarczyć mu odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim należy regularnie szczotkować sierść pupila, aby usunąć martwe włosy oraz zapobiegać ich nadmiernemu wypadaniu. W przypadku psów gładkowłosych dodatkowo poleca się trymowanie – jedynie w ten sposób można skutecznie pozbyć się problemu.

Poza tym ważny jest dobrze dobrany do potrzeb psa rodzaj pożywienia – gotowa karma mokra lub sucha sprawdzi się doskonale, jeśli np. często podróżujesz albo nie masz czasu na samodzielne komponowanie posiłków. Alternatywnym rozwiązaniem jest dieta BARF po konsultacji z dietetykiem weterynarii oraz suplementacja uzupełniająca składniki odżywcze dostarczone w tej diecie.

Ile kosztuje terrier parson?

Parson Russell Terrier jest dość popularną rasą, która cechuje się silnym charakterem i łatwością w nauce. Szczeniaki tej rasy na polskim rynku są dostępne w przedziale cenowym od 2500 do 6000 złotych. Cena takiego pupila może być zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników, między innymi pochodzenia i predyspozycji zdrowotnych. Na rynku dostępnych w podobnej cenie jest wiele innych rodzajów terierów, np. Yorkshire terrier.