Ciąża u psa jest procesem naturalnym oraz ważnym etapem w życiu każdego zwierzaka. Najczęściej okres ciąży u psów wynosi od 59 do 65 dni, choć czasami może się wydłużyć nawet do 71 dni. Przez cały okres trwania ciąży psiakowi należy zapewnić odpowiednie warunki, takie jak: dopasowana dieta, regularne wizyty weterynaryjne oraz spokojne i bezpieczne miejsce do porodu. W tym czasie szczególnie istotna jest opieka weterynaryjna, aby na bieżąco monitorować stan zdrowia suki. Po porodzie pies potrzebuje dodatkowej opieki i troski oraz karmienia szczeniąt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat ciąży u psa.
Ciąża u psa – kiedy suka może zostać zapłodniona?
U suk oznaki dojrzałości płciowej wykształcają się od 6 do 24 miesiąca życia, w zależności od rasy i rozmiaru. Najbardziej charakterystycznym symptomem dojrzałości jest cieczka, która objawia się w postaci krwistego wypływu z dróg rodnych. Suki mogą mieć cieczkę co 6-7 miesięcy, ale u dużych ras czas pomiędzy nimi może sięgać nawet roku. Z kolei dla małych ras cieczka może występować nawet co kwartał.
Faza płodności trwa około 3-4 tygodni i zwykle czas ten kończy się przed 8-12 dniem rui. Zaleca się, aby suka przed pierwszą ciążą przekroczyła 2 lata życia w celu uniknięcia ewentualnych problemów związanych z posiadaniem szczeniąt. Wiadomym jest, że suki mają możliwość potencjalnego rodzenia potomstwa przez wszystkie lata życia.
Sprawdź też, kiedy może odbyć się pierwsze krycie suki.
Ciąża u psa tydzień po tygodniu
Suka jest w ciąży średnio od 56 do 70 dni, chociaż czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji czworonoga, takich jak rasa, wiek i stan zdrowia. Na początku tygodnia po zapłodnieniu następuje produkcja hormonów związanych z ciążą. Około 16-17 dnia dochodzi do procesu zagnieżdżania się zarodków w macicy. W trzecim tygodniu ciąży rozwój potomstwa staje się bardzo intensywny. Zmiany w zachowaniu suki (drażliwość, wymioty i obniżony apetyt) są widoczne dopiero na tym etapie.
Opiekun zwierzęcia może zauważyć pierwsze objawy ciąży u swojego pupila około miesiąca po zapłodnieniu – będzie to przede wszystkim widoczne na brzuchu, który staje się coraz większy oraz poprzez powiększenie gruczołów mlekowych.
Aby potwierdzić ciążę u psów, należy wykonać badania obrazowe – mogą one określić etap zaawansowania ciąży, przybliżony termin porodu oraz liczbę szczeniaków, które mają się narodzić. Badania te są szczególnie istotne, gdy pies jest ras małych i miniaturowych ze względu na ograniczoną liczbę potomstwa.
Około 40 dnia ciąży szczenięta są już całkowicie rozwinięte. Suka ma znacznie powiększony brzuch, a miot stale rośnie i nabiera kształtu. W tym czasie najlepiej jest zdać się na przygotowania do porodu, aby uniknąć chaosu w trakcie wydawania się na świat. Ze względu na ogromne obciążenia suka nie będzie już miała problemów z poruszaniem się i powinna poświęcać więcej czasu relaksowi niż poprzednio. Należy również zapewnić jej bezpieczne i komfortowe warunki, aby rodzenie było jak najbardziej spokojne i bezbolesne.
Jak przebiega poród u psa?
W ostatnim tygodniu ciąży suka zaczyna przygotowywać się do porodu. Przeszukuje otoczenie w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, w którym może spokojnie urodzić szczeniaki. Jest podenerwowana, nastrojowa i gubi apetyt. Jej temperatura ciała spada do 37 stopni C., często oddaje mocz, a w sutkach pojawia się mleko. Suka niechętnie opuszcza swoje bezpieczne schronienie przeznaczone na poród.
Poród u psów jest procesem składającym się z trzech faz.
- Na samym początku szyjka macicy stopniowo się rozszerza, przygotowując drogi rodne do porodu. W tym czasie suka może stać się nieco nerwowym i oddawać mocz oraz kał częściej niż zwykle.
- Następnie następuje wypieranie szczeniąt, które powinno trwać od 3 do 12 godzin, chociaż może być dłuższe lub krótsze. Suce towarzyszą w czasie tej fazy silne skurcze brzucha poprzedzone dłuższymi okresami spokoju między poszczególnymi porodami.
- Po narodzinach małych suka musi przerwać ich pępowiny i oczyścić je z wydalanych wraz z nimi wód płodowych. Ostatni etap porodu polega na wydaleniu łożyska po każdym urodzeniu szczeniaka.
Gdy opiekun nie czuje się na siłach, aby samemu przejść przez ten proces musi skorzystać z pomocy weterynarza, który bardziej profesjonalnie poprowadzi cały poród oraz upewni się czy oba strony: matka i jej potomstwo mają się dobrze.
Ile może być szczeniąt w miocie?
Liczba szczeniąt urodzonych z jednego miotu różni się w zależności od wielkości suki. Małe i miniaturowe rasy psów rodzą najczęściej od 2 do 4 maluchów, natomiast większe od 5 do 8.
Nie można jednak przewidzieć dokładnej liczby szczeniaków, które przyjdą na świat – konkretny miot może okazać się być mniejszy lub większy niż te wartości. Cieczka i okres ciąży także mają duży wpływ na to, ile psich szczeniąt pojawi się z danego miotu.
Czym jest urojona ciąża u psa?
Ciąża urojona u psów to stan fizjologiczny, który jest odziedziczony po ich przodkach wilczych. Zazwyczaj występuje między 50 a 80 dniem po cieczce i może objawiać się podobnie do prawdziwego porodu. Objawy te mogą obejmować zapalenie gruczołu sutkowego i wymagać leczenia, choć najczęściej ciąża urojona u suki jest bezobjawowa i mija w ciągu trzech tygodni bez potrzeby interwencji medycznej. Ciąża urojona często dotyka psy o łagodnym charakterze i wrażliwe usposobieniu, które nie zostały jeszcze wysterylizowane.