American staffordshire terrier – charakter, żywienie, cena

3 min czytania

amstaff

Amstaffy to rasa psów o silnej budowie ciała i wyglądających dość groźnie. Pomimo tego są one niesamowicie przyjazne i wyrozumiałe dla swoich opiekunów. Cechują się dobrym zdrowiem i odpornością, ale potrzebują odpowiedniego szkolenia, aby móc się rozwijać. Ich charakter jest bardzo pozytywny, szybko się uczą i radzą sobie dobrze w różnych sytuacjach. To przyjacielski pies rodzinny, idealny dla tych, którzy szukają aktywnego pupila z dużym temperamentem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tej rasy!

Amstaff – opis rasy i wygląd 

Amerykański staffordshire terrier to jeden z rodzajów terierów. Jest psem o średniej wielkości – samce mogą dorastać do ok. 46-48 cm, zaś suki do 43-46 cm. Niemniej jednak, amstaff swoją posturą może budzić strach w niektórych ludziach. Wszystko dzięki masywnym i widocznym mięśniom, które są charakterystyczne dla tej rasy.

Psy ważą od 25 do 35 kg, a ich głowy są dosyć szerokie i w stosunku do reszty ciała sprawiają wrażenie jeszcze większych. Dodatkowo szczególnie silna jest linia szczęki oraz podbródka.

Okrywa włosowa american staffordshire teriera jest twarda, przylegająca i krótka – odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować jej piękny i zdrowy blask. Do dopuszczalnych umaszczeń należy każda jednolita lub łaciata maść psów – czasami spotyka się także pręgowane amstaff.

Przedstawicieli tej rasy cechują także brązowe, głęboko osadzone oczy, które rozstawione szeroko na skroniach potrafią sprawiać imponujące wrażenie. Niedopuszczalne jest natomiast umaszczenie białe.

Amstaff – charakter

Charakter tych wspaniałych czworonogów zależy w dużej mierze od ich wychowania. Wszystkie psy potrzebują miłości, troski i akceptacji ze strony ludzi, aby wyrastać na zrównoważone i szczęśliwe stworzenia. Odpowiednie stymulacje środowiskowe również pomagają amstaffom rozwinąć swoje charakterystyczne cechy, takie jak inteligencja, energia i lojalność wobec swojego opiekuna. Zatem jeśli dobrze zadbamy o naszego pupila i pozwolimy mu się odpowiednio socjalizować, możemy cieszyć się przyjaźnią i radością, jakie niesie ze sobą obecność tego niewielkiego czworonoga.

Amstaffy są inteligentnymi, wytrzymałymi i niezależnymi psami, które doskonale reagują na wszelkiego rodzaju szkolenia. Są oddane swoim opiekunom i uwielbiają ich towarzystwo – mogą czuć się bardzo samotne, gdy zostaną z dala od swojej rodziny. Jest to energiczna rasa, która lubi wyzwania fizyczne i aktywności takie jak agility, pływanie czy weight pulling. Jednocześnie amstaffy potrafią się uspokoić i spokojnie spędzić wieczór ze swoim opiekunem po pełnym wrażeń dniu. Co ważne, aby dobrze się rozwijać i czuć dobrze muszą mieć zapewniony stały ruch oraz czas na relaks – pod warunkiem, że wcześniej zapewni się mu jego codzienną dawkę ruchu. 

American staffordshire terrier – zdrowie 

Mówiąc o amstaffach, warto zwrócić uwagę na to, jak długo żyją i jak ich stan zdrowia wpływa na ich komfort życia. Można powiedzieć, że te psy osiągają przeciętną długość życia – od 8 do 12 lat, co jest typowe dla większości psów rasy bull. Niestety, niektóre choroby genetyczne mogą skrócić ich długość życia lub sprawić, że będzie ono mniej komfortowe. Przykładami takich chorób są dysplazja stawów biodrowych, problem ze szkieletem czy choroby oczu. Prawidłowa pielęgnacja w tym przypadku może się okazać bardzo ważna – regularne badania weterynaryjne i dieta dopasowana do wymagań rasy pozwalają zminimalizować ryzyko rozwoju schorzeń i zapewniają amstaffom odpowiedni poziom komfortu oraz długości życia.

American stafford terrier – pielęgnacja i żywienie

Amstaffy to psy o krótkich włosach, bez podszerstka, co oznacza, że nie są one wymagające w pielęgnacji. Wyczesanie sierści raz w tygodniu pozwoli utrzymać ją w dobrym stanie i ograniczyć ilość luźnych włosów pozostawionych na kanapie czy innych powierzchniach.

Linienie u tej rasy psów jest bardzo rzadkie, ale aby zapewnić szacie odpowiedni blask i zdrowie, należy odpowiednio dobrać sposób żywienia amstaffa. Najlepsze karmy dla tego czworonoga to produkty bogate w białko zwierzęce oraz witaminy i minerały. Powinny one być dostarczone systematycznie, aby dogodzić potrzebom zarówno aktywnego amstaffa jak i tego mniej mobilnego – łatwo bowiem przekarmić psa tej rasy i doprowadzić do przybrania na masie.

Amstaffom nie straszne ani upały ani mrozy – ważne jest jednak, aby pies miał stały dostęp do wody w gorące dni oraz pozostawał stale aktywny podczas spacerów po zimniejszych okresach. Pamiętajmy też, że ze względu cech budowy swego organizmu amstaff narażony jest na szybsze wyziębienia niż psy z podszerstkiem, wobec czego warto skrócić spacer jeśli temperatura osiąga niskie wartości.

Psy amstaffy – cena

Kupując szczeniaka rasy Amstaff, ważne jest, aby pochodził z dobrej hodowli. Może to zapewnić Ci dostęp do psa o wysokim stopniu zdrowia, tego fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki temu masz pewność, że Twój pies będzie odpowiednio socjalizowany już od najmłodszych lat, a kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami będzie dla niego naturalny. Cena szczeniaczka z dobrej hodowli może wahać się od 2500 do nawet 7000 złotych w zależności od miejsca pochodzenia.

→→→ Sprawdź też cenę teriera brazylijskiego!